Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy nad Qumis

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Meteorický roj Kvadrantid je každoroční událostí pro pozemské pozorovatele na severní obloze. Obvykle vrcholí v studených ranních hodinách 4. ledna. Roj se jmenuje podle svého radiantu ve starobylém, astronomicky zastaralém souhvězdí Zední kvadrant. Radiant se nachází blízko hranic moderních souhvězdí Herkules, Pastýř a Drak. Na této dlouhé časové expozici jsou dvě kvadrantidy, které protínají stopy hvězd vycházejících souhvězdí Panny a Havrana, ovšem nejjasnější stopu zanechává Saturn. Vpravo nahoře od středu jsou skoro rovnoběžně jeden jasný a jeden slabý průlet meteoru. V popředí je vidět stará cisterna nad pohřbeným městem Qumis. Qumis (v řecké historii Hecatompylos) je známo jako město mnoha bran a bylo založeno ve starověké Persii před 2300 lety.

Štítky: Souhvězdí, Stopy hvězd, Meteor, Quadrantid meteor shower, Quadrans muralis, Qumis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »