Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skryté poklady M78

Uznání: ESO / Igor Chekalin

M78 se na pozemské noční obloze neskrývá. Tato velká a jasná reflekční mlhovina vzdálená asi 1600 světelných let je usazená v na mlhoviny bohatém souhvězdí Orion a teleskopickým pozorovatelům je dobře známa. Tento skvostný snímek M78 byl vybrán jako vítěz astrofotografické soutěže Skryté poklady 2010. Soutěž uspořádala Evropská jižní observatoř (ESO) a vyzvala amatéry, aby zpracovali data z astronomických archívů ESO a našli ukryté kosmické drahokamy. Vítězný obraz ukazuje úžasné podrobnosti v modravé M78 ve středu, obklopené tmavými prachovými mračny spolu s menší reflekční mlhovinou NGC 2071 (nahoře). Vpravo dole od středu vyniká žlutá a kompaktnějí, nedávno objevená proměnná McNeilova mlhovina. Obrázek založený na datech kamery ESO WFI na 2,2m dalekohledu v La Silla v Chile na obloze zabírá něco přes 0,5 stupně. V odhadované vzdálenosti M78 to odpovídá 15 světelným letům.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Reflekční mlhovina, M78, Star-forming region, Mcneil's nebula, Ngc2071


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »