Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny NGC 6914

Uznání: Descubre Foundation, CAHA, OAUV, DSA, Vicent Peris (OAUV), Jack Harvey (SSRO), Juan Conejero (PixInsight)

Tato dramatická studie kontrastů, barevného koutu oblohy obsahuje hvězdy, prach a zářící plyn v NGC 6914. Komplex mlhovin se nachází asi 6 000 světelných let daleko ve vysokoletícím souhvězdí Labutě a letí v naší Mléčné dráze. Hvězdné pole široké asi 1/2 stupně zaplňují červené vodíkové emisní mlhoviny a prachové modré reflekční mlhoviny spolu s prachovými mračny v siluetě v popředí a v odhadované vzdálenosti NGC 6914 měří asi 50 světelných let. Ultrafialové záření z hmotných, horkých, mladých hvězd rozsáhlé asociace Cygnus OB2 ionizuje atomární vodík v této oblasti a jak se protony a elektrony rekombinují, tak vytváří charakteristickou červenou záři. Hvězdy ponořené v Cygnus OB2 poskytují silné modré světlo, které se silně odráží od prachových mračen. Tento obrázek vznikl ze dvou snímků a byl zpracován tak, aby vynikly jasné i slabé barvy a jednotlivé struktury.

Štítky: Mlhovina, Emise, Ngc6914, Reflection absorption


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »