Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Slunce v kráteru Tycho

Uznání: NASA / GSFC / Arizona State Univ. / Lunar Reconnaissance Orbiter

Komplex centrálního vrcholku kráteru Tycho vrhá poblíž místního východu v této nádherné měsíční krajině dlouhý a tmavý stín. Záběr pořídila 10. června družice LRO - Lunar Reconnaissance Orbiter. Ukazuje ohromující podrobnosti, po svahu rozházené balvany a rozeklané stíny, které v nejvyšším rozlišení měří 1,5 metru na pixel. Rozervaný komplex je asi 15 kilometrů široký a vznikl při ohromném vyzvednutí při impaktu, který vytvořil tento dobře známý paprsčitý kráter před 100 milióny lety. Špička centrálního vrcholu dosahuje výše 2 kilometrů nade dnem kráteru Tycho.

Štítky: Východ slunce, Kráter, Shadow, Tycho, Central peak


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »