Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Asteroid Vesta přes celý snímek

Image Credit: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Proč má severní polovina asteroidu Vesta více kráterů než jižní? Nikdo doposud neví. Tato nečekaná záhada vyšla na světlo teprve před několika týdny, když se kosmická sonda Dawn stala první družicí druhého největšího objektu v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Severní polovina Vesty je na snímku nahoře vidět vlevo nahoře a zdá se, že jeví jednu z nejvyšších hustot kráterů ve Sluneční soustavě, zatímco jižní povrch je nečekaně hladký. Neznámý je i původ rýh kolem asteroidu poblíž rovníku, které jsou zvláště vidět na filmu při rotaci Vesty a také je neznámá podstata tmavých čar, které protínají některé krátery Vesty, například kráter hned nad středem snímku. Jak se bude sonda Dawn v nadcházejících měsících po spirále blížit k Vestě, tak se mohou ukázat některé odpovědi, stejně jako zvýšené rozlišení a barevné snímky. Studium Vesty o průměru 500 kilometrů dává vodítka k její historii a k historii ranné Sluneční soustavy.

Štítky: Asteroid, Vesta, Dawn mission


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »