Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HH 47: Rozvoj výtrysku z mladé hvězdy

Uznání: NASA, ESA, & P. Haritgan (Rice U.)

Hvězdy zůstávají tam kde jsou. Mlhoviny se zdají pořád stejné. Den po dni. Rok za rokem. Vzhledem k obrovským astronomickým vzdálenostem není ani u rychle se pohybujících objektů během lidského života vidět změna jejich vzhledu. Typicky. Nedávnou nádhernou vyjímkou je supersonický výtrysk (jet) ve hvězdotvorné oblasti Herbig Haro 47. HH 47 je tak blízko a výtrysky se pohybují tak rychle, že snímky z Hubblova kosmického dalekohledu od roku 1994 do roku 2008 kombinované do zrychleného filmu ukazují rozvoj tohoto silného výtrysku. Nahoře je vidět, jak ze vznikající hvězdy vystřelují výtrysky do vzdálenosti přesahující 10 000 krát vzdálenost Země - Slunce rychlostmi přes 150 km/s. Studium vývoje těchto výtrysků dává odpovědi nejenom jak vzniká hvězda uvnitř HH 47, ale i jak před miliardami let hvězdy jako je naše Slunce vznikaly. HH 47 se nachází asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Plachty (Vela).

Štítky: Star-formation, Výtrysk, Video, HH 47


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »