Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás nad Mercedes v Argentině

Uznání a copyright: Luis Argerich

Ačkoliv jste to už jistě viděli, ale možná jste si toho ještě nevšimli. Při bezoblačném svítání před východem slunce nebo za soumraku po západu slunce, se část atmosféry nad obzorem jeví trochu bezbarvá, jen lehce narůžovělá nebo oranžová. Tento pás mezi tmavou zatemněnou oblohou a modrou oblohou se nazývá Venušin pás a lze ho vidět v téměř každém směru včetně směru opačného od Slunce. Přímo nahoře je normální modrá obloha se slunečním světlem odráženým v atmosféře. Ve Venušině pásu ovšem atmosféra odráží světlo zapadajícího nebo vycházejícího slunce, které se jeví červenější. Pod Venušiným pásem se atmosféra jeví tmavší, protože tam nedosahuje žádné sluneční světlo. Venušin pás lze za jasného obzoru vidět z kteréhokoliv místa. Na snímku nahoře z minulého měsíc nad městem Mercedes v Argentině je panoramatický pohled na Venušin pás, který byl digitálně poskládán z 16 menších snímků. Pás je často zachycen pouhou náhodou i na jiných fotografiích.

Štítky: Západ slunce, Belt of Venus, Argentina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »