Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

APOD má 17 let

Uznání a copyright: Judy Schmidt

První APOD se objevil dnes před 17 lety, 16. června 1995. I když stránka ten den získala jenom 14 návštěv, tak nyní jsme hrdi na to, že APOD za 1,7 dekády odeslal více než miliardu obrázků s vesmírnou tématikou. Ty ranné začátky spolu s téměř nezměněným formátem APODu dovolily být konzistentním a dobře známým místem na webu plném častých změn. Hodně lidí neví, že APOD se nyní denně překládá do mnoha hlavních jazyků a byl uveden na sociální média a do aplikací pro chytré telefony. Opět děkujeme našim čtenářům a NASA za trvalou podporu, stejně jako lidem, kteří vytvářejí skvělé snímky, častokrát s velice podstatným úsilím, takže APOD měl to štěstí za ta léta co nabízet. Tvorbu mnohých autorů lze sledovat prostřednictvím odkazů pod snímkem na řádku uznání. Na dnešní narozeninové koláži jsou četné galaxie zachycené Hubblovým kosmickým dalekohledem.

Štítky: Apod, Anniversary, Mouse over, Seventeenth


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »