Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolo na Marsu

Uznání: NASA/ JPL-Caltech/Mars Science Laboratory

Kolo, které patří vozítku NASA Curiosity je na tomto brzském snímku mise Mars Science Laboratory pořízeném hned po úspěšném přistání 6. srpna 2012 v 7:32 SELČ, už spolehlivě na marťanském povrchu. Na širokoúhlém snímku rybím okem kamery Hazcam (Hazard Avoidance Camera) je vidět levé zadní kolo vozítka o průměru 50 centimetrů (asi 20 palců). V pravém rohu je vidět část pružinového závěsu prachového krytu kamery a vlevo nahoře je radioizotopový termoelektrický generátor elektrické energie. Při pohledu do Slunce přes kameny posetý povrch Marsu jsou z místa, kde spočívá vozítko velikosti auta, vidět vpravo asi 20 km vzdálené kopce okraje kráteru Gale. Později tento týden se po vysunutí nosníku s vysokorozlišujícími kamerami očekávají větší barevné snímky.
Oprava: Na chybu v překladu zdroje energie upozornil Petr Chvátal.

Štítky: Mars, Mars science laboratory, Curiosity rover


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »