Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Okolí mlhoviny Koňská hlava

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory

Slavná mlhovina Koňská hlava v Orionu není samotná. Tato hloubková expozice ukazuje, že to tmavé, dobře známé vykouskutí, které je vidět hned pod středem, je součástí rozsáhlého komplexu absorbčního prachu a zářícího plynu. Amatérští astronomové dálkové observatoře Star Shadow Remote Observatory v Novém Mexiku v USA zamířili na tuto oblast malý dalekohled po sedm hodin a přitom odfiltrovali všechno světlo, vyjma velmi specifické červené barvy červeného světla emitovaného vodíkem, aby zachytili i podrobnosti pastviny Koňské hlavy. Potom tento snímek přidali ke snímku ve všech barvách pořízeným za více než 3 hodiny. Výsledný skvostný obraz ukazuje podrobnosti v spletité tapisérii chuchvalců plynu a prachových filamentů, které vznikly a byly opracovávány během dlouhé doby hvězdnými větry a dávnými supernovami. Mlhovina Koňská hlava se nachází 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orion. Na snímku nahoře jsou vidět i dvě hvězdy z Orionova pásu.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Horsehead nebula


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »