Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Methone: Hladký vejčitý měsíc Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Proč má tento měsíc tvar hladkého vejce? Kosmická sonda Cassini v květnu uskutečnila svůj první průlet kolem malého Saturnova měsíčku Methone a objevila, že měsíc nemá žádné zřejmé krátery. Krátery jsou obvykle způsobeny impakty a na každém, do podrobností zobrazeném měsíci, asteroidu a jádru komety byly vidět, ovšem až dosud. Dokonce i Země a Titan mají krátery. Hladkost a vejčitý tvar tohoto měsíce o průměru 3 km by mohly být způsobeny schopností povrchu Methone se posunout - něco, co by mohlo nastávat, pokud by byl měsíc pokryt hlubokou vrstvou jinak neviditelné suti. Pokud by tomu tak bylo, tak k podobným objektům ve Sluneční soustavě patří Saturnovy měsíce Telesto, Pandora a Calypso, stejně jako asteroid Itokawa - všechna tato tělesa vykazují neobvykle hladké části. Methone není celý zcela bez útvarů, jelikož některé části povrchu se jeví tmavší než jiné. I když jsou průlety kolem Methone obtížné, tak zájem o podstatu a historii tohoto neobvyklého měsíce bude jistě trvat.

Štítky: Saturn, Smooth, Methone


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »