Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přikrývka se slunečním zatměním

Uznání a copyright: Sherry Winkelman (CXC)

Některé lidi sluneční zatmění inspirovalo nakolik, že se přikryli. Nahoře je zobrazena textílie jedné takové inspirace. Přikrývka 96x96 cm nabízí zážitky z prstencového zatmění, kdy je Měsíc od Země příliš daleko, než aby zakryl celé Slunce, jak se událo v říjnu 2005 ve ve Španělsku. Dnes ovšem nastane úplné zatmění Slunce, i když ho uvidí pouze stíhači zatmění a ti, kteří žijí v úzkém proužku Austrálie. U středu dráhy zatmění bude po několik minut vidět celé Slunce zakryté Měsícem, což způsobí, že den neobyčejně potemní. Těsně před totalitou a po ní může mezi horami na okraji Měsíce proudit sluneční světlo a tak na okamžik vytvořit efekt prstenu s diamantem. Příští úplné zatmění Slunce nastane v listopadu 2013.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Quilt


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »