Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přikrývka se slunečním zatměním

Uznání a copyright: Sherry Winkelman (CXC)

Některé lidi sluneční zatmění inspirovalo nakolik, že se přikryli. Nahoře je zobrazena textílie jedné takové inspirace. Přikrývka 96x96 cm nabízí zážitky z prstencového zatmění, kdy je Měsíc od Země příliš daleko, než aby zakryl celé Slunce, jak se událo v říjnu 2005 ve ve Španělsku. Dnes ovšem nastane úplné zatmění Slunce, i když ho uvidí pouze stíhači zatmění a ti, kteří žijí v úzkém proužku Austrálie. U středu dráhy zatmění bude po několik minut vidět celé Slunce zakryté Měsícem, což způsobí, že den neobyčejně potemní. Těsně před totalitou a po ní může mezi horami na okraji Měsíce proudit sluneční světlo a tak na okamžik vytvořit efekt prstenu s diamantem. Příští úplné zatmění Slunce nastane v listopadu 2013.

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Quilt


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »