Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze zbytku supernovy SN 1006

Uznání: NASA/CXC/P. Frank Winkler (Middlebury College)

To co vypadá jako nafukovací míč jsou ve skutečnosti pozůstatky nejjasnější supernovy v psané historii lidstva. V roce 1006 po Kristu bylo zaznamenáno, že se obloha rozzářila nad oblastmi, které jsou nyní známé jako Čína, Egypt, Irák, Itálie, Japonsko a Švýcarsko. Mračno trosek ze stelární exploze, které se rozpíná, se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a stále vytváří kosmickou světelnou podívanou přes celé elektromagnetické spektrum. Například obraz nahoře je výsledkem rentgenových snímků ve třech barvách z družicové observatoře Chandra. Mračno trosek zbytku supernovy, která má nyní označení SN 1006, měří asi 60 světelných let a podle současných znalostí představuje pozůstatky bílého trpaslíka. Kompaktní bílý trpaslík byl součástí dvojhvězdy a postupně zachycoval materiál ze své doprovodné složky. Nárůst hmotnosti postupně spustil termonukleární explozi, která trpasličí hvězdu zničila. Jelikož je vzdálenost ke zbytku supernovy asi 7000 světelných let, tak k explozi ve skutečnosti došlo před 7000 lety a světlo dosáhlo Zemi teprve v roce 1006. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémní energie a bývají považovány za zdroj tajemných kosmické pparsků.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Zbytek supernovy, Sn 1006, Stellar explosion


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »