Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na oběžné dráze černé díry

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU)

Jaké by to bylo obíhat černou díru? Jelikož silná gravitace černé díry může významně měnit dráhu světla, tak věci mohou vypadat opravdu podivně. Zaprvé, byla by vidět celá obloha, jelikož dokonce i světlo hvězd za černou dírou by bylo ohnuté do očí pozorovatele. Dále, obloha poblíž černé díry by vypadala výrazně zborcená, s více a více obrazy celé oblohy stále blíže černé díře. Do očí bijící by byl vnější obraz oblohy zcela obsažený uvnitř snadno rozpoznatelného kruhu, který je znám jako Einsteinův prstenec. Při obíhání černé díry, tak jak je vidět na vědecky přesném, počítačem vytvořeném, ilustrativním videu nahoře, jsou vidět hvězdy, které procházejí téměř přímo za černou dírou, jak se rychle míhají kolem Einsteinova prstence. I když obrazy hvězd u Einsteinova prstence se mohou zdánlivě pohybovat rychleji než světlo, tak žádná hvězda se ve skutečnosti tak rychle nepohybuje. Video nahoře je součástí řady videí, které vizuálně zkoumají prostor poblíž horizontu událostí.
(Pro pořádek: Tvůrce videa Robert Nemiroff je editor APODu.)

Štítky: Černá díra, Einstein ring, Video, Visual distortions


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »