Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na oběžné dráze černé díry

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU)

Jaké by to bylo obíhat černou díru? Jelikož silná gravitace černé díry může významně měnit dráhu světla, tak věci mohou vypadat opravdu podivně. Zaprvé, byla by vidět celá obloha, jelikož dokonce i světlo hvězd za černou dírou by bylo ohnuté do očí pozorovatele. Dále, obloha poblíž černé díry by vypadala výrazně zborcená, s více a více obrazy celé oblohy stále blíže černé díře. Do očí bijící by byl vnější obraz oblohy zcela obsažený uvnitř snadno rozpoznatelného kruhu, který je znám jako Einsteinův prstenec. Při obíhání černé díry, tak jak je vidět na vědecky přesném, počítačem vytvořeném, ilustrativním videu nahoře, jsou vidět hvězdy, které procházejí téměř přímo za černou dírou, jak se rychle míhají kolem Einsteinova prstence. I když obrazy hvězd u Einsteinova prstence se mohou zdánlivě pohybovat rychleji než světlo, tak žádná hvězda se ve skutečnosti tak rychle nepohybuje. Video nahoře je součástí řady videí, které vizuálně zkoumají prostor poblíž horizontu událostí.
(Pro pořádek: Tvůrce videa Robert Nemiroff je editor APODu.)

Štítky: Černá díra, Einstein ring, Video, Visual distortions


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »