Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodenná Země

Uznání: Roscosmos / NTSOMZ / zelenyikot.livejournal.com - Laskavostí: Igor Tirsky

Ruská meteorologická družice Elektro-L pořizuje každých 30 minut z geostacionární dráhy 36 000 kilometrů nad rovníkem snímky naší staré dobré planety s vysokým rozlišením. Ovšem pouze dvakrát v roce, při rovnodennosti, může pořídit snímek jako je tento, kdy se celá polokoule koupe ve slunečním světle. Osa zemské rotace při rovnodennosti není skloněna k nebo od Slunce, takže osvětlení od Slunce může dosáhnout k oběma pólům planety. Tento snímek z Elektro-L byl pořízen 22. září při podzimní rovnodennosti na severní polokouli. Toho dne bylo Slunce na chvíli za touto geostacionární družicí a na rovníku je vidět výmluvný záblesk odraženého slunečního světla na místě s družicí a Sluncem přímo nad hlavou (5MB animovaný gif).
Oprava: Na chyby v odkazech dvou obrázků upozornil Jan Pospíšil



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »