Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Norskem časosběrně

Uznání a copyright: Terje Sørgjerd; Music: Gladiator Soundtrack: Now we are Free

Poté, co se naše oči přizpůsobí tmě, tak se někdy ukáže nádherná obloha. To byl i případ v březnu 2011, kdy se v severních místech na hranicích mezi Norskem a Ruskem objevila jedna z největších polárních září v posledních letech. Polární záře na časosběrném videu nahoře plynou nad sněhem pokrytou krajinou, nad stromy, nad mračny, horami a jezery nedaleko Kirkenes, v Norsku. Polární záře jsou často zelené, jelikož vysokoenergetické částice, které narážejí do pozemské atmosféry vyvolávají záření vzduchu, když se elektrony znovu spojí se svými atomy kyslíku. Příležitostně jsou vidět i jiné barvy, když je ve hře také dusík. V pozdějších sekvencích je vidět také Měsíc a vycházející hvězdy. Jak se nyní Slunce pohybuje v okolí maxima svojí aktivity, tak bude možná dost příležitostí spatřit podobné krásné polární záře osobně, dokonce i z míst mnohem bližších k rovníku.

Přednáška s otevřeným vstupem: Editor APODu bude 3. ledna přednášet v New York City.

Štítky: Wolf rayet star, Sharpless 308, Star bubble


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »