Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Slunce a Měsíce v Brisbane

Uznání a copyright: Stephen Mudge

Na obloze nad Brisbane v jihovýchodním koutu Queenslandu v Austrálii na planetě Zemi Slunce a nový měsíc zapadaly 29. dubna spolu. Při tomto uskupení nastalo první sluneční zatmění roku 2014, které bylo vidět jako částečné zatmění Slunce. Tento kompozitní obraz se skládá z řady snímků pořízených asi po 5 minutách teleobjektivem se slunečním filtrem. Obrázek sleduje postup zatmění, které se blíží k západnímu obzoru, kde se k Měsíci v siluetě připojují okraje mračen v siluetě vykreslené krepuskulárními paprsky. Maximální fáze v Brisbane, při níž Měsíc zakryl asi 25% Slunce nastala těsně po západu. Pouze z Antarktidy bylo na krátký okamžik možné uvidět prstencovou fázi, kdy celý tmavý lunární disk obklopoval tenký jasný ohnivý prstenec.

Štítky: Crepuscular rays, Annular solar eclipse, Partial eclipse, Australia, Brisbane, Ase


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »