Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach komety Halley a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Mike Taylor

Za časného, bezměsíčného rána 6. května se začaly tmavou oblohou míhat zrnka kosmického prachu. Zrnka zametá planeta Země, když se hrouží prachovými proudy trosek za periodickou Halleyovou kometou, a tento každoroční meteorický roj se jmenuje eta Aquaridy. To inspirovalo tuto expozici, která zachytila meteor letící zleva doprava. Jeho stopa míří zpět do místa v Mléčné dráze do radiantu roje nad místním obzorem v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Eta Aquaridy jsou známy svojí rychlostí, do atmosféry vstupují rychlostí asi 66 kilometrů za sekundu. Voda rybníku nedaleko Albionu ve státě Maine ve Spojených Státech odráží hvězdnatou scénu a oranžovou záři nedalekého umělého osvětlení rozptylovaného nízkou oblačností. Pozorovatelé na severní polokouli už samozřejmě čekají na nový roj Camelopardalid 24. května, způsobený prachem z periodické komety 209P/LINEAR.

Štítky: Meteorický roj, Kometa Halley, Eta aquarid, Camelopardalid, 209p/linear


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »