Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice nad lunárním terminátorem

Uznání a copyright: Dani Caxete

Co je to před Měsícem? Mezinárodní kosmická stanice. Kosmická stanice na oběžné dráze kolem Země byla vyfotografována minulý rok před částečně osvětleným Měsícem s využitím přesného načasování. Snímek, který vidíte byl pořízen z Madridu ve Španělsku s expozičním časem pouhé 1/1000 sekundy. Pro srovnání, přelet ISS přes celý Měsíc trval asi půl sekundy. Stanice, která odráží sluneční světlo, je vidět už nad tmavou stranou rozhraní dne a noci známého jako terminátor. Na vzdáleném Měsíci jsou vidět četné kruhové krátery, stejně tak jako poměrně drsný, světle zbarvený terén známý jako pevniny a poměrně hladké, tmavé oblasti známé jako moře (maria). Kdy budete moci z vašeho místa pozorovat Mezinárodní kosmickou stanici, můžete zjistit pomocí on-line nástrojů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: ISS, Měsíc, Terminator


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »