Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: Nekometa

Uznání a copyright: Francesco di Biase

Při pátrání po kometách na obloze nad Francií 18. století si astronom Charles Messier pečlivě udržoval seznam věcí, na které narazil, a které určitě nebyly kometami. Toto je číslo 27 na jeho nyní slavném seznamu nekomet. Astronomové 21. století ji identifikují jako planetární mlhovinu, ale není to ani planeta, i když se v malém dalekohledu může jevit kulatá a podobná planetě. Messier 27 (M27) je skvělým příkladem plynné emisní mlhoviny, která vznikla, když slunci podobná hvězda vyhořela ve svém jádru nukleární palivo. Takové mlhoviny vznikají, když jsou odvrženy vnější vrstvy hvězdy do prostoru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním, ale neviditelným ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Mlhovina je známa pod svým populárním jménem jako Činka a její krásně symetrické mračno mezihvězdného plynu měří přes 2,5 světelného roku a je asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky (Vulpecula). Tento barevný kompozitní obraz zdůrazňuje podrobnosti v dobře prostudované centrální oblasti a slabší, zřídka zobrazované útvary ve vnějším halo. Zahrnuje v sobě široko i úzkopásmové snímky pořízené s pomocí filtrů citlivých na emise atomů síry, vodíku a kyslíku.

Štítky: M27, Charles messier, Planetární mlhovina, Mlhovina Činka


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »