Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavé písečné kaskády na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Možná vypadají jako stromy na Marsu, ale nejsou. Skupiny tmavohnědých čar vyfotografovala družice Mars Reconnaissance Orbiter na tajících růžových písečných dunách, které pokrývala světlá námraza. Snímek nahoře byl pořízen v dubnu 2008 poblíž severního pólu na Marsu. Jak jarní slunce roztálo led z oxidu uhličitého, tak se tehdy tmavý písek na vnitřku marťanských písečných dun stal lépe viditelný. Tmavý písek může tvořit dolů po duně kaskády a zanechávat tmavé povrchové čáry, které mohou na první pohled vypadat jako stromy, které stojí před světlejší oblastí, ale nevrhají žádné stíny. Snímek zabírá asi jeden kilometr a lze na něm rozlišit objekty o velikosti asi 25 centimetrů. Na detailech některých částí tohoto obrázku jsou vidět prášící vlečky, což ukazuje na to, že k sesuvům písku docházelo právě při pořizování snímku.

Štítky: Mars, Písek, Kaskády


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »