Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od slunovratu do rovnodennosti v kostce

Uznání a copyright: Olivér Nagy

Tato 3 měsíce dlouhá expozice stěsnala dny od 22. prosince 2015 do 20. března 2016 do jedné kostky. Ta kostka se jmenuje solarograf a ten nekonvenční, nerozbalený obrázek byl pořízen dírkovou komorou udělanou z krychlové krabičky, na stěnách vyložené fotografickým papírem. Tato jednoduchá kamera byla po celou dobu expozice na jediném místě a zaznamenala dráhy Slunce na obloze nad Maďarskem. Zářící dráha vypálila každý den do papíru svou stopu. Krátké a nízké stopy zimního slunovratu postupují až k dlouhým a vysokým stopám jarní rovnodennosti. Tmavé mezery v denních slunečních stopách jsou pochopitelně způsobovány oblačnou pokrývkou. Slunné dny vytvářejí nepřerušované jasné stopy.

Štítky: Solargraphy, Slunovrat, Rovnodennost


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »