Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od slunovratu do rovnodennosti v kostce

Uznání a copyright: Olivér Nagy

Tato 3 měsíce dlouhá expozice stěsnala dny od 22. prosince 2015 do 20. března 2016 do jedné kostky. Ta kostka se jmenuje solarograf a ten nekonvenční, nerozbalený obrázek byl pořízen dírkovou komorou udělanou z krychlové krabičky, na stěnách vyložené fotografickým papírem. Tato jednoduchá kamera byla po celou dobu expozice na jediném místě a zaznamenala dráhy Slunce na obloze nad Maďarskem. Zářící dráha vypálila každý den do papíru svou stopu. Krátké a nízké stopy zimního slunovratu postupují až k dlouhým a vysokým stopám jarní rovnodennosti. Tmavé mezery v denních slunečních stopách jsou pochopitelně způsobovány oblačnou pokrývkou. Slunné dny vytvářejí nepřerušované jasné stopy.

Štítky: Solargraphy, Slunovrat, Rovnodennost


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »