Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od slunovratu do rovnodennosti v kostce

Uznání a copyright: Olivér Nagy

Tato 3 měsíce dlouhá expozice stěsnala dny od 22. prosince 2015 do 20. března 2016 do jedné kostky. Ta kostka se jmenuje solarograf a ten nekonvenční, nerozbalený obrázek byl pořízen dírkovou komorou udělanou z krychlové krabičky, na stěnách vyložené fotografickým papírem. Tato jednoduchá kamera byla po celou dobu expozice na jediném místě a zaznamenala dráhy Slunce na obloze nad Maďarskem. Zářící dráha vypálila každý den do papíru svou stopu. Krátké a nízké stopy zimního slunovratu postupují až k dlouhým a vysokým stopám jarní rovnodennosti. Tmavé mezery v denních slunečních stopách jsou pochopitelně způsobovány oblačnou pokrývkou. Slunné dny vytvářejí nepřerušované jasné stopy.

Štítky: Solargraphy, Slunovrat, Rovnodennost


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »