Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc nad Makemake

Uznání ilustrace: Alex H. Parker (Southwest Research Institute)

Druhá nejjasnější trpaličí planeta v Kuiperově pásu Makemake má měsíc. Měsíc u Makemake má označení MK2 a od svého povrchu černého jako uhlí odráží sluneční světlo asi 1300 krát slabší, než jeho mateřské těleso. Přesto byl odhalen při pozorováních Hubblovým kosmickým dalekohledem, který měl za cíl pátrat po slabých průvodcích stejnou technikou, jaká byla použita při hledání malých měsíců Pluta. Stejně jako u Pluta a jeho měsíců, další pozorování Makemake s měsícem umožní změřit hmotnost a hustotu soustavy a dále rozvine pochopení těchto vzdálených světů. Na umělecké představě je vidět relativní velikost a kontrast obou těles při pohledu zpět z kosmické lodi ke slaboučkému Slunci v Mléčné dráze, kde je vidět 160 km velký měsíc MK2 a Makemake o průměru 1400 km. Slunce je od Makemake více než 50 krát dále, než je vzdáleno od planety Země.

Štítky: Kuiper belt, MakeMake, Dwarf planet, Měsíc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »