Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru

Uznání a copyright: Howard Brown-Greaves

Maličký kotouček Merkuru strávil 9. května asi 7 a půl hodiny před Sluncem, jak bylo možné pozorovat ze Země a blízkého okolí. Byl to druhý ze 14 přechodů nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v 21. století. Na ostrém snímku pořízeném ve londýnské části Fulham v Anglii sdílí ohromný sluneční disk titěrná silueta Merkuru s protuberancemi, filamenty a aktivními oblastmi. Ovšem kulatý disk Merkuru vlevo od středu není jediná tmavá skvrna, Slunce posévají další sluneční skvrny planetárních rozměrů. Snímek zvýrazňuje chromosféru, která se zvedá nad fotosférou, neboli normálně viditelným slunečním povrchem a byl pořízen přes H-alfa filtr, který propouští pouze úzkou část červeného světla z atomů vodíku. Na H-alfa snímcích chromosféry normálně tmavým oblastem slunečních skvrn dominují jasné skvrny zvané plages.

Štítky: Přechod, Merkur, H alpha, Chromosphere


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »