Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru

Uznání a copyright: Howard Brown-Greaves

Maličký kotouček Merkuru strávil 9. května asi 7 a půl hodiny před Sluncem, jak bylo možné pozorovat ze Země a blízkého okolí. Byl to druhý ze 14 přechodů nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v 21. století. Na ostrém snímku pořízeném ve londýnské části Fulham v Anglii sdílí ohromný sluneční disk titěrná silueta Merkuru s protuberancemi, filamenty a aktivními oblastmi. Ovšem kulatý disk Merkuru vlevo od středu není jediná tmavá skvrna, Slunce posévají další sluneční skvrny planetárních rozměrů. Snímek zvýrazňuje chromosféru, která se zvedá nad fotosférou, neboli normálně viditelným slunečním povrchem a byl pořízen přes H-alfa filtr, který propouští pouze úzkou část červeného světla z atomů vodíku. Na H-alfa snímcích chromosféry normálně tmavým oblastem slunečních skvrn dominují jasné skvrny zvané plages.

Štítky: Přechod, Merkur, H alpha, Chromosphere


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 21P/Giacobini-Zinner

Snímek komety 21P/Giacobini-Zinner Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.6 magnitudy se nacházela v souhvězdí Cefea. Po obloze se pohybovala rychlostí 2.03 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.688 au od Země a 1.250 au od Slunce.

Další informace »