Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru

Uznání a copyright: Howard Brown-Greaves

Maličký kotouček Merkuru strávil 9. května asi 7 a půl hodiny před Sluncem, jak bylo možné pozorovat ze Země a blízkého okolí. Byl to druhý ze 14 přechodů nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v 21. století. Na ostrém snímku pořízeném ve londýnské části Fulham v Anglii sdílí ohromný sluneční disk titěrná silueta Merkuru s protuberancemi, filamenty a aktivními oblastmi. Ovšem kulatý disk Merkuru vlevo od středu není jediná tmavá skvrna, Slunce posévají další sluneční skvrny planetárních rozměrů. Snímek zvýrazňuje chromosféru, která se zvedá nad fotosférou, neboli normálně viditelným slunečním povrchem a byl pořízen přes H-alfa filtr, který propouští pouze úzkou část červeného světla z atomů vodíku. Na H-alfa snímcích chromosféry normálně tmavým oblastem slunečních skvrn dominují jasné skvrny zvané plages.

Štítky: Přechod, Merkur, H alpha, Chromosphere


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »