Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a také Merkur

Uznání a copyright: Thierry Legault

Přechody Merkuru jsou poměrně vzácné. Pondělní neuspěchaně 7,5 hodiny dlouhá událost byla teprve druhým ze 14 přechodů Merkuru v 21. století. Pokud chcete cestovat, tak přechody Mezinárodní kosmické stanice mohou být mnohem častější, a také rychlejší. Tento ostrý kompozit z políček videa byl pořízen z dobře zvoleného místa ve Filadelfii v USA. Sleduje kosmickou stanici, která se pohybuje odshora vpravo směrem dolů doleva a sluneční kotouč přelétla za 0,6 sekundy. Kousíček pod středem je vidět také Merkur v malé, kulaté, téměř stacionární siluetě. Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země je asi 450 kilometrů od Filadelfie a zdánlivě se jeví mnohem větší. Merkur byl asi 84 miliónů kilometrů daleko.
(Poznámka editora: Skvělé video s dalším dvojnásobným přechodem Merkuru a letounu Pilatus PC12. Letoun Slunce přeletěl ještě rychleji než ISS a byl asi 1 kilometr daleko.)

Štítky: Merkur, ISS, Přechod


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »