Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GW151226: Potvrzen druhý zdroj gravitačních vln

Uznání ilustrace: LIGO, NSF

Začíná být vidět nová obloha. Když se podíváte vzhůru, tak uvidíte oblohu, jak vypadá v obyčejném světle, v elektromagnetickém záření. Ovšem v minulém roce začalo lidstvo vidět naši kdysi dobře známou oblohu jak vypadá v jiném druhu záření, v gravitačním záření. Tři měsíce po historické první detekci GW150914 dnes spolupracující observatoře LIGO oznámily detekci druhého potvrzeného záblesku gravitačních vln GW151226. Jak vyplývá z označení, záblesk GW151226 byl zaznamenán koncem prosince 2015. Byl detekován současně oběma observatořemi LIGO ve státech Washington a Louisiana v USA. Na videu je vidět animovaná křivka, která ukazuje, jak se frekvence GW151226 měnila v průběhu měření detektorem v Hanfordu, Washington. Soustava, která emituje gravitační vlny, se dá nejlépe popsat jako dvě slučující se černé díry s původní hmotou zhruba 14 a 8 hmot Slunce s rudým posuvem asi 0,09, což by znamenalo, že k této události došlo před 1,4 miliardou let, než k nám záření dospělo. Povšimněte si frekvence a jasnosti gravitačního záření, které jsou zde mapované do zvuku a vrcholí v druhé sekundě slučování černých děr. Jak LIGO nadále pokračuje v práci, jak se jeho citlivost zvyšuje a další detektory gravitačního záření v příštích letech budou přibývat, tak nový pohled lidstva na oblohu jistě změní chápání vesmíru.

Původní oznámení s upoutávkou: Dnes v 1:30 odpoledne východoamerického letního času (19:30 SELČ) bude po zahájení tiskové konference LIGO na 228. zasedání Americké astronomické společnosti v San Diegu v Kalifornii zveřejněn nový a vzrušující APOD. Všichni v APODu si (opět) cení vaší trpělivosti.

Štítky: Video, Holder, Place, Apod, Černé díry, Gravitační záření, LIGO


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »