Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Měsíc nad Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak velký je Jupiterův měsíc Io? Io je nejvíc vulkanické těleso ve Sluneční soustavě a má průměr 3600 kilometrů, což je zhruba velikost jediné přirozené družice planety Země. Na přelomu milénia kolem Jupiteru prolétala kosmická sonda Cassini, která zachytila tento úžasně inspirativní pohled na aktivní Io s největším plynovým obrem v pozadí, takže se nabízí skvělá příležitost ukázat relativní velikost vzhledem k vládnoucí planetě. I když Io na obrázku se zdá být těsně před vířícími mračny Jupiteru, tak ve skutečnosti uhání každých 42 hodin dokola po své oběžné dráze ve vzdálenosti kolem 420 000 kilometrů od středu Jupiteru. Io je tedy téměř 350 000 kilometrů nad oblačnou pokrývkou Jupiteru, což je zhruba ekvivalent vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. V červenci začala kolem Jupiteru obíhat kosmická sonda NASA Juno, která čas od času prolétne 5000 kilometrů od vrcholků mračen Jupiteru.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »