Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přibližování k hvězdokupě Terzan 5

Uznání: Nick Risinger (skysurvey.org), DSS, Hubble, NASA, ESA, ESO; Music: Johan B. Monell

Mléčné dráze kdysi vládly kulové hvězdokupy. Za starých časů, kdy vznikala naše Galaxie, v ní sídlily možná tisíce kulových hvězdokup. Dnes jich zůstalo snad méně než 200. Za ty věky bylo množství kulových hvězdokup opakovanými vzájemnými zničujícími setkáními nebo přiblížením ke středu Galaxie zničeno. Pozůstatky, které přežily, jsou starší než pozemské fosílie, starší než jakékoliv jiné struktury v naší Galaxii a samy vymezují vesmír v jeho raném věku. V Mléčné dráze existuje jen několik, pokud vůbec, mladých kulových hvězdokup, protože pro vznik nových nejsou vhodné podmínky. Na videu je vidět, jak by to mohlo vypadat při cestě ze Země ke kulové hvězdokupě Terzan 5 a video končí snímkem kupy, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled. U této hvězdokupy bylo nedávno zjištěno, že obsahuje nejenom hvězdy, které vznikly v raných dnech naší Galaxie Mléčné dráhy, ale docela překvapivě i další, které vznikly při jiném překotném vznikání hvězd o 7 miliard let později.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Terzan 5, Zoom, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »