Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HI4PI: Vodíková obloha

Uznání: Benjamin Winkel & the HI4PI Collaboration

Kde jsou plynová mračna v Mléčné dráze a kam plují? Nedávno byla dokončena a zveřejněna nová mapa oblohy výskytu nejrozšířenějšího plynu vodíku ve vesmíru s vysokým rozlišením a spolu s podkladovými daty může pomoci zodpovědět tuto otázku. Nahoře je vidět mapa celé oblohy v emisi vodíku na 21 cm, která barevně ukazuje jeho výskyt a rychlost, přičemž nízké radiální rychlosti vůči nám mají modrou barvu a od nás mají barvu zelenou. Ten pás uprostřed je rovina naší Galaxie Mléčné dráhy, zatímco ty jasné skvrny vpravo dole jsou sousední Magellanova oblaka. Mapa HI4PI shrnuje data z více než jednoho miliónu pozorování 100 metrovým radioteleskopem v Eiffelsbergu v Německu na severní polokouli a "mísou", tedy 64 metrovým radioteleskopem v australském Parkesu na jižní polokouli. Podrobnosti v mapě nejenom že lidstvo lépe informují o vzniku hvězd a o mezihvězdném plynu v naší Mléčné dráze, ale také kolik světla z je tímto lokálním plynem nejspíš absorbováno při pozorování ven do vesmíru. Mnoha podrobnostem na mapě doposud nerozumíme.

Štítky: Obloha, Vodík, Mapa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »