Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halloween a mlhovina Hlava ducha

Image Credit: Mohammad Heydari-Malayeri (Observatoire de Paris) et al., ESA, NASA

Původ Halloweenu je starodávný a astronomický. Halloween se slavil už od 5. století př.Kr. jako čtvrtící den, den v půli mezi rovnodenností (stejná délka dne a noci) a slunovratem (nejkratší den a nejdelší noc na severní polokouli). I když Halloween nastává zítra, tak s příchodem moderního kalendáře skutečný čtvrtící den nastane až příští týden. Dalším čtvrtícím dnem jsou Hromnice. Moderní oslavy Halloweenu mají v odívání, které má zahnat duchy mrtvých, historické kořeny. Možná, že vhodným způsobem vzdáme hold tomuto historickému svátku tímto pohledem na mlhovinu Hlava ducha, kterou zachytil Hubblův kosmický dalekohled. NGC 2080 se sice podobá obrazu fiktivního ducha, ale ve skutečnosti se jedná o hvězdotvornou oblast ve Velkém Magellanově mračnu, což je satelitní galaxie naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Mlhovina Hlava ducha měří asi 50 světelných let a je vidět v reprezentativních barvách.

Štítky: Halloween, Ghost Head Nebula, Cross-quarter day


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »