Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 240: Most mezi spirálními galaxiemi z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing & Copyright: Chris Kotsiopoulos

Proč je mezi těmito dvěma spirálními galaxiemi most? Most z plynu a hvězd poskytuje silný důkaz, že tyto dva nesmírné systémy prošly blízko jeden druhého a zakusily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dohromady mají označení Arp 240, ale jednotlivě se označují NGC 5257 a NGC 5258, přičemž počítačové modelování a stáří hvězd ukazují na to, že obě galaxie dokončily první průlet jedné kolem druhé teprve před 250 milióny let. Gravitační slapy nejen že vytáhly hmotu, ale plyn stačily natolik, že v obou galaxiích vyvolaly vznik hvězd a mezi nimi neobvyklý most. Slučování galaxií se považuje za běžné a Arp 240 představuje snímek krátkého stupně nevyhnutelného procesu. Pár Arp 240 je asi 300 miliónů světelných let daleko a lze ho spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo). Opakované blízké průchody nakonec vyústí do sloučení za vzniku jediné kombinované galaxie.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2017 se snímky NASA.

Štítky: Arp 240, Spirální galaxie, Hubble


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »