Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 240: Most mezi spirálními galaxiemi z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing & Copyright: Chris Kotsiopoulos

Proč je mezi těmito dvěma spirálními galaxiemi most? Most z plynu a hvězd poskytuje silný důkaz, že tyto dva nesmírné systémy prošly blízko jeden druhého a zakusily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dohromady mají označení Arp 240, ale jednotlivě se označují NGC 5257 a NGC 5258, přičemž počítačové modelování a stáří hvězd ukazují na to, že obě galaxie dokončily první průlet jedné kolem druhé teprve před 250 milióny let. Gravitační slapy nejen že vytáhly hmotu, ale plyn stačily natolik, že v obou galaxiích vyvolaly vznik hvězd a mezi nimi neobvyklý most. Slučování galaxií se považuje za běžné a Arp 240 představuje snímek krátkého stupně nevyhnutelného procesu. Pár Arp 240 je asi 300 miliónů světelných let daleko a lze ho spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo). Opakované blízké průchody nakonec vyústí do sloučení za vzniku jediné kombinované galaxie.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2017 se snímky NASA.

Štítky: Arp 240, Spirální galaxie, Hubble


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »