Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 240: Most mezi spirálními galaxiemi z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope; Processing & Copyright: Chris Kotsiopoulos

Proč je mezi těmito dvěma spirálními galaxiemi most? Most z plynu a hvězd poskytuje silný důkaz, že tyto dva nesmírné systémy prošly blízko jeden druhého a zakusily bouřlivé slapy vyvolané vzájemnou gravitací. Dohromady mají označení Arp 240, ale jednotlivě se označují NGC 5257 a NGC 5258, přičemž počítačové modelování a stáří hvězd ukazují na to, že obě galaxie dokončily první průlet jedné kolem druhé teprve před 250 milióny let. Gravitační slapy nejen že vytáhly hmotu, ale plyn stačily natolik, že v obou galaxiích vyvolaly vznik hvězd a mezi nimi neobvyklý most. Slučování galaxií se považuje za běžné a Arp 240 představuje snímek krátkého stupně nevyhnutelného procesu. Pár Arp 240 je asi 300 miliónů světelných let daleko a lze ho spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo). Opakované blízké průchody nakonec vyústí do sloučení za vzniku jediné kombinované galaxie.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APODu 2017 se snímky NASA.

Štítky: Arp 240, Spirální galaxie, Hubble


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »