Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad turbulentním severním pólem Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Závěrečné velké finále kosmické sondy Cassini u Saturnu začalo. Velké finále umožní sondě Cassini prozkoumat Saturn a některé Saturnovy měsíce a prstence do zatím nevídaných podrobností. První fáze začala před dvěma týdny, když těsný průlet kolem Titanu změnil oběžnou dráhu sondy Cassini tak, aby procházela kolem pólů Saturnu a trochu vně nejvíce vzdáleného prstence F. Díváte se na snímek, který byl pořízen při prvním z 20 týden dlouhých oběhů Saturnu kolem prstence F. Vlevo nahoře je vidět centrární polární vír, ve středu je hexagonální hranice mraků a dále jsou vidět četné světlé turbulentní oblačné systémy. V dubnu 2017 Cassini opět využije gravitace Titanu a začne novou sérii 22 přibližovacích (proximálních) oběhů, jejichž dráha zavede sondu Cassini poprvé dovnitř Saturnových prstenců. Nové vědecké dobrodružství sondy Cassini má skončit 17. září 2017, kdy bude tato sonda navedena k k dramatickému ponoření do Saturnovy atmosféry, které tuto misi ukončí.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Saturn, Hexagon, Severní pól


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »