Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory versus superúplněk

Uznání a copyright: Wang, Letian

Geminidy v noci z 13. na 14. prosinec na noční obloze po celé zeměkouli bojovaly se superúplňkem. Drobky prachu z tajemné planetky 3200 Phaethon se pohybují rychlostí 35 kilometrů za sekundu a tak vzniklé meteory jsou rychlejší než vystřelná kulka. Za dlouhé noci posledního perigeového úplňku v roce 2016 byly ovšem vidět jen ty nejjasnější. Na expozicích po dobu několika hodin je zachyceno několik meteorů, které se na tomto nočním kompozitním obrázku dají vystopovat do radiantu Geminid. Klidné vody nádrže Miyun severovýchodně od Pekingu ozařuje přeexponovaný kotouč Měsíce s hvězdami Orionu nad obzorem.

Štítky: Meteorický roj, Geminids, Úplněk, Přízemí


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »