Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory versus superúplněk

Uznání a copyright: Wang, Letian

Geminidy v noci z 13. na 14. prosinec na noční obloze po celé zeměkouli bojovaly se superúplňkem. Drobky prachu z tajemné planetky 3200 Phaethon se pohybují rychlostí 35 kilometrů za sekundu a tak vzniklé meteory jsou rychlejší než vystřelná kulka. Za dlouhé noci posledního perigeového úplňku v roce 2016 byly ovšem vidět jen ty nejjasnější. Na expozicích po dobu několika hodin je zachyceno několik meteorů, které se na tomto nočním kompozitním obrázku dají vystopovat do radiantu Geminid. Klidné vody nádrže Miyun severovýchodně od Pekingu ozařuje přeexponovaný kotouč Měsíce s hvězdami Orionu nad obzorem.

Štítky: Meteorický roj, Geminids, Úplněk, Přízemí


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »