Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá díra v Marsu

Uznání: NASA, MRO, HiRISE, JPL, U. Arizona

Jak vznikla tato neobvyklá díra v Marsu? V této krajině, která vypadá jak ementál, je vidět mnoho děr, ale jenom jedna ukazuje pod vypařujícím se, světlým suchým ledem prašný marťanský terén. Tato velice neobvyklá díra je vpravo nahoře, měří asi 100 metrů a zdá se proražená o úroveň níž. Proč tato díra existuje a proč je kolem ní kruhovitý kráter je předmětem spekulací, i když přední hypotéza praví, že vznikla meteorickým impaktem. Díry jako je tato jsou zvláště zajímavé, protože mohou představovat brány do nižších úrovní, ve kterých by mohly být rozsáhlé podzemní jeskyně. Pokud je tomu opravdu tak, tak tyto přirozené tunely jsou poměrně dobře chráněny od drsného prostředí na povrchu Marsu a to z činí poměrně dobré kandidáty, kteří by mohly obsahovat marťanský život. Tyto jámy tak mohou být dobré možné cíle pro budoucí kosmické lodi, roboty a možná i pro lidské meziplanetární výzkumníky.

Štítky: Mars


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »