Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6369: Mlhovina Malý duch

Uznání: Hubble Heritage Team, NASA

Přízraku podobná mlhovina NGC 6369 je slabé zjevení na noční obloze, populárně známé jako mlhovina Malý duch. V 18. století ji objevil astronom sir William Herschel, když dalekohledem prozkoumával lékařské souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus). Herschel historicky klasifikoval okrouhlé a planetám podobné mlhoviny jako planetární mlhoviny. Obecně ale planetární mlhoviny nemají s planetami nic do činění. Místo toho se jedná o plynné obálky vzniklé kolem slunci podobných hvězd na konci jejich života, kdy se vnější vrstvy umírající hvězdy rozpínají do prostoru a její jádro se zmenšuje až na bílého trpaslíka. Transformovaný bílý trpaslík je vidět ve středu, vyzařuje silné záření na ultrafialových vlnových délkách a dodává rozpínající se mlhovině energii. Na nádherném obrázku ze snímků Hublovým kosmickým dalekohledem jsou vidět překvapivě složité podrobnosti. Hlavní okrouhlá struktura mlhoviny měří asi světelný rok a září ionizovaným kyslíkem, vodíkem a dusíkem v modré, zelené a červené barvě. Mlhovina Malý duch je asi 2000 světelných let daleko a nabízí pohled na osud našeho Slunce, které nakonec za 5 miliard let vytvoří svoji planetrární mlhovinu.

Štítky: Ngc6369, Planetární mlhovina, Herschel


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »