Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter infračerveně z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Data: Michael Wong (UC Berkeley) et al.; Processing & License: Judy Schmidt

V infračerveném světle vypadá Jupiter trochu jinak. Abychom lépe porozuměli pohybu mračen na Jupiteru a pomohli kosmické sondě NASA Juno porozumět planetárnímu kontextu malých polí, které snímá, tak Hubblův kosmický dalekohled pravidelně snímkuje celou obří planetu. Barvy Jupiteru, které se sledují, jdou i mimo normální lidský rozsah vidění včetně ultrafialového a infračerveného světla. Zde jsou vidět tři pásy v blízké infračerveném světle v roce 2016, které byly přemapovány do barevného obrazu. Jupiter v infračerveném světle vypadá jinak, zčásti, protože množství slunečního světla, které odráží zpátky je výrazné, což dává mračnům v různých výškách a šířkách různou jasnost. Nicméně i tak na Jupiteru zůstává mnoho dobře známých útvarů včetně světlých zón a tmavých pásů, které planetu obepínají kolem rovníku, Velká rudá skvrna vlevo dole a bouřkový systém šňůra perel jižně od Velké rudé skvrny. Póly září díky závoji ve vysoké atmosféře, kterému dodávají energii nabité částice z magnetosféry Jupiteru. Sonda Juno nyní dokončila 10 z 12 plánovaných vědeckých oběhů a pokračuje v zaznamenávaní dat a tak lidstvu pomáhá porozumět nejenom počasí na Jupiteru, ale také co se skrývá pod tlustými mraky Jupiteru.

Štítky: Jupiter, Infračervený, Hubblův kosmický dalekohled


30. vesmírný týden 2018

30. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 7. do 29. 7. 2018. Měsíc bude v úplňku a nastane dlouhé úplné zatmění. Mars bude v opozici se Sluncem. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn. Ráno je vidět také Neptun a Uran. Očekáváme dva starty s celkem 14 družicemi v jednom dni, respektive během čtvrt hodiny. Před 45 lety odstartovala v lodi Apollo na palubu orbitální stanice Skylab poslední dlouhodobá posádka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »