Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symbiotická R Aquarii

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Změnu jasnosti můžete v průběhu roku pozorovat pouze triedrem. Proměnná hvězda R Aquarii je ve skutečnosti interagující dvojvězdný systém, tedy dvě hvězdy, které jak se zdá mají blízký, symbiotický vztah. Tento fascinující systém vzdálený asi 710 světelných let se skládá z rudého obra a z horkého bílého trpaslíka na vzájemné oběžné dráze kolem jejich těžiště. Podvojnému systému ve viditelném světle dominuje rudý obr, což je dlouhoperiodická proměnná hvězda typu Mira. Ovšem materiál z chladného obra, který přetéká obálku, gravitace přitahuje na povrch menšího a hustšího bílého trpaslíka až nakonec dojde k termonukleární explozi a materiál je vymrštěn do vesmíru. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět stále se rozpínající prstenec trosek, který měří méně než světelný rok a pochází z exploze pozorované v časných 1770-tých letech. Vývoj méně pochopených energetických událostí, které vytvářejí vysokoenergetickou emisi systému R Aquarii, se od roku 2000 monitoruje pomocí dat rentgenové observatoře Chandra.

Štítky: R aquarii, Variable star, Binary star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »