Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Zálivem básníků

Uznání a copyright: Paolo Lazzarotti

Úplná fáze lunárního zatmění 27. července trvala impozantních 103 minut. Jde tak o nejdelší zatmění Měsíce v 21. století. Měsíc procházel středem stínu Země, zatímco byl poblíž apogea, nejvzdálenějšího bodu eliptické dráhy. Tento kompozitní pohled pokrývá celé trvání totality od začátku do konce. Snová scéna obsahuje sekvenci expozic digitální kamerou každé tři minuty. Expozice sledují úplně zatmělý lunární kotouč, té noci doprovázený jasnou planetou Mars, když se obě tělesa šplhala nad přímořskou vesnicí Tellaro v Itálii. V popředí je vidět poklidný středomořský záliv La Spezia, který někteří nazývají Záliv básníků. Ve 3. století před Kristem heliocentrický astronom Aristarchus také sledoval trvání lunárních zatmění, i když bez vymožeností digitálních hodin a kamer. S využitím geometrie vypracoval postup výpočtu vzdálenosti Měsíce z délky trvání zatmění v jednotkách poloměru planety Země.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Aristarchus, Shelley


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »