Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centrální zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Měsíc uprostřed této sekvence z lunárního zatmění 27. července právě prochází středem tmavého umbrálního stínu zčervenalého rozptýlenými slunečními paprsky. Tři snímky zleva doprava jsou ze začátku, středu a konce 103 minuty dlouhého úplného (totálního) zatmění, nejdelšího lunárního zatmění v 21. století. Nejdelší dráha Měsíce musí procházet středem stínu, takže centrální lunární zatmění jsou ty nejdelší. Ovšem 27. července bylo datum lunárního apogea a Měsíc se v této nejvzdálenější části eliptické orbity pohybuje nejpomaleji. Při předchozím lunárním zatmění 31. ledna byl Měsíc v blízkosti svého perigea. Měsíc tehdy procházel jižně od centrální osy zemského stínu a totalita trvala pouze 76 minut. Nadcházející už třetí úplné lunární zatmění v řadě 21. ledna 2019 bude také mimo střed a Měsíc bude blízko perigea. Totalita bude trvat zhruba 62 minut.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Odzemí, Umbra


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »