Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční zatmění

Uznání a copyright: Igor Vin'yaminov

Tmavý vnitřní stín planety Země se nazývá umbra. Má tvar do prostoru protaženého kužele s kruhovým průřezem a nejsnadněji je vidět při zatmění Měsíce. Ovšem celý průřez je mnohem větší než úhlový průměr Měsíce při postupujícím zatmění. Přesto tento důmyslný kompozitní obrázek ze snímků z úplných i částečných zatmění, které procházely různými částmi umbry, ilustruje celý rozsah kruhového stínu. Snímky z let 1997 až 2011 byly z ruské Voroněže pilně pořizovány stejnou optikou. Dole a nahoře jsou fáze částečného zatmění ze září 2006 a srpna 2008. Vpravo dole vstupuje Měsíc do umbry při úplném zatmění v září 1997. Vlevo dole Měsíc opouští umbru po úplném zatmění v květnu 2004. Uprostřed vpravo, v centru a vlevo jsou fáze úplného zatměnní z června 2011, včetně centrální temně červené totální fáze. Při dnešním krátkém částečném zatmění Měsíce bude pouze z východní polokoule vidět, jak Měsíc lehce lízne dolní okraj umbry.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Shadow, Umbra


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Eta Carina

Vrch hmloviny len 2° nad obzorom! Canon 6Dmod+Samyang 135mm, f2.0@f2.4, ISO 6400, 17x1min

Další informace »