Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trapéz: V srdci Orionu

Uznání: Data: Hubble Legacy Archive, Processing: Robert Gendler

Ve středu tohoto ostrého kosmického portrétu, v samém srdci Mlhoviny v Orionu, jsou čtyři horké, hmotné hvězdy, známé jako Trapéz. Tyto hvězdy se nacházejí v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku a dominují hustému jádru hvězdokupy v Mlhovině v Orionu. Ultrafialové záření hvězd Trapézu většinou od nejjasnější hvězdy theta-1 Orionis C dodává energii viditelné záři této komplexní hvězdotvorné oblasti. Hvězdokupa mlhoviny v Orionu má věk asi 3 milióny let a v dřívější době byla dokonce ještě kompaktnější, a nedávná dynamická studie ukazuje, že dřívější srážky hvězd mohly vytvořit černou díru o hmotnosti přes 100 hmotností Slunce. Přítomnost černé díry uvnitř kupy by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. Vzdálenost Mlhoviny v Orionu je asi 1500 světelných let, takže by se jednalo o nejbližší známou černou díru k planetě Zemi.

Přednáška APODu: Editor APODu bude 8. srpna přednášet ve Fermilabu.

Štítky: M42, Hvězdokupa Trapéz, Mlhovina Orion


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »