Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky Asperitas nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Jaký je to druh mraku? Ačkoliv příčiny jejich vzniku nejsou v současnosti známé, tak i když tyto atmosférické struktury vypadají hrozivě, tak nejsou nositeli meteorologické zkázy. Mraky asperitas jsou formálně uznávány jako jedinečný typ mraku teprve od minulého roku, mají ohromující vzhled s neobvyklým výskytem a jsou poměrně málo prostudované. Kdekoliv je nízká základna mračen dole plochá, tak mraky asperitas mají pod sebou významnou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mraky asperitas by mohly souviset s čočkovitými mraky, které vznikají poblíž hor, nebo s mraky mammatus, které souvisí s bouřkami nebo i snad s fénovým větrem, což je druh suchého větru směrem dolů, který obtéká pohoří. Takový vítr zvaný Canterburský oblouk proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Na snímku pořízeném nad Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandě v roce 2005 jsou vidět skvělé podrobnosti zčásti proto, že sluneční světlo osvětluje zvlněné mraky ze strany.

Štítky: Lenticular clouds, Asperatus clouds, Nový Zéland


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »