Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní protuberance na tichém slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Proč je Slunce tak klidné? Slunce vstupuje do období známého jako sluneční minimum, to znamená, že je vidět méně slunečních skvrn a aktivních oblastí, než je obvyklé. Ten klid je poněkud znepokojivý, jelikož letos doposud většina dnů byla bez slunečních skvrn. Naproti tomu v letech 2011 - 2015 při slunečním maximu byly na Slunci vidět sluneční skvrny téměř každý den. Maxima a minima nastávají v 11-ti letém cyklu, přičemž poslední sluneční minimum bylo nejklidnější za století. Půjde současné sluneční minimum ještě hlouběji? Jelikož sluneční aktivita ovlivňuje Zemi a její okolí, tak nikdo s jistotou neví, co Slunce udělá a tyto fyzikální procesy zůstávají předmětem aktivního výzkumu. Na snímku pořízeném před třemi týdny je vidět, že na Slunci je rušno i v klidném dnu. Protuberance horkého plazmatu, některé větší než Země, trvale tančí za okrajem, kde jsou nejsnáze viditelné.

Štítky: Prominences, Slunce, Sluneční činnost


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »