Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podél západního Závoje

Uznání a copyright: Data - Steve Milne & Barry Wilson, Processing - Steve Milne

Tyto vzhledem delikátní filamenty rázového zářícího plynu pokrývají oblohu Země v souhvězdí Labutě (Cygnus). Tvoří západní část Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velký zbytek supernovy, rozpínající se mračno ze smrtící exploze hmotné hvězdy. Světlo z původní supernovy dosáhlo Zemi před více než 5000 lety. Mezihvězdným prostorem se pohybují rázové vlny vzniklé touto kataklyzmatickou událostí a přitom vymetají a excitují mezihvězdný materiál. Zářící filamenty se více podobají dlouhým vlnám v plátu, který je vidět téměř z boku a pozoruhodně se dají oddělit na atomární vodík (červená) a kyslík (modrozelená). Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, na obloze zabírá téměř 3 stupně, neboli šestinásobek úplňku. To v odhadované vzdálenosti 1500 světelných let odpovídá více než 70 světelným rokům, ale tato teleskopická mozaika ze dvou snímků její západní části zabírá jen asi polovinu. Jasnější části západního Závoje se dají rozeznat jako jednotlivé mlhoviny, včetně Koště čarodějnice (NGC 6960), na tomto pohledu nahoře, a Pickeringova trojúhelníku (NGC 6979) vlevo dole.

Štítky: Ngc6960, Zbytek supernovy, Pickering's Triangle, Witch's broom


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »