Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se to děje s naším Sluncem? Nic tak neobvyklého, jen právě vyvrhlo filament. V polovině roku 2012 dlouho stojící sluneční filament náhle vyprsknul do prostoru a vytvořil energetický koronální výron hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament celé dny drželo stále se měnící magnetické pole Slunce a načasování erupce se nedalo předpovědět. Výslednou explozi a následující proud elektronů a iontů do Sluneční soustavy pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory), díl částic po třech dnech dorazil k Zemi a jejich dopad do zemské magnetosféry vyvolal viditelné polární záře. Na ultrafialovém snímku jsou nad eruptivním filamentem vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. I když je Slunce nyní v poměrně neaktivním stavu ve svém 11-ti letém cyklu, tak nečekané díry, které se ve Sluneční koroně otevřely, umožnily přebytku nabitých částic proudit do vesmíru. Stejně jako dříve, i tyto nabité částice mohou vytvářet polární záře.

Štítky: Filament, Slunce, Sdo


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »