Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach v Jižní koruně

Uznání a copyright: Josep Drudis

Tento teleskopický pohled zabydlují mračna kosmického prachu a mladé energetické hvězdy méně než 500 světelných let daleko u severní hranice souhvězdí Jižní koruny (Corona Australis). Prachová mračna efektivně cloní světlo ze vzdálenějších hvězd pozadí v Mléčné dráze. Výrazný komplex reflexních mlhovin katalogizovaných jako NGC 6726, 6727 a IC 4812 má charakteristickou barvu, jelikož modré světlo z mladých horkých hvězd v této oblasti se odráží od kosmického prachu. Prach z pohledu také odstiňuje hvězdy, které stále ještě vznikají. Vpravo nahoře se menší žlutá mlhovina NGC 6729 obtáčí kolem mladé proměnné hvězdy R Coronae Australis. Zářící oblouky a smyčky blízko ní podstupují rázy z výtoků zanořených nově vzniklých hvězd a identifikují se jako Herbig-Harovy objekty. Na obloze toto zorné pole zabírá asi 1 stupeň. To v odhadované vzdálenosti této blízké hvězdotvorné oblasti představuje asi 9 světelných let.

Štítky: R Coronae Australis, Prach, Star-formation, Ngc6726, Herbig haro


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »