Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost: Analema nad Callanish Stones

Uznání a copyright: Giuseppe Petricca

Vrací se Slunce na stejné místo na obloze každý den ve stejnou dobu? Ne. Názornější odpovědí na tuto otázku je analema, kompozitní snímek pořízený ze stejného místa ve stejnou dobu v průběhu jednoho roku. Tato analema je tvořena snímky pořizovanými každých několik dnů v poledne u vesnice Callanish na Vnějších Hebridách ve Skotsku ve Velké Británii. V popředí jsou Callanish Stones, kruh z kamenů postavený kolem roku 2700 před Kristem v době bronzové. Není známo, zda umístění megalitů Callanish Stones mělo nebo má astronomický význam. Podstatné je, že tvar osmičky této a všech analem je způsobován sklonem zemské osy a eliptičností dráhy Země kolem Slunce. Při slunovratech je Slunce vidět na vrcholu nebo na spodku analemy. Rovnodennosti zase odpovídají středovým bodům analemy, nikoliv průsečíku. Dnes v 1:54 světového času (UT) nastává rovnodenost, kdy je délka dne a noci na celé Zemi stejná. Mnoho kultur při rovnodennosti slaví změnu ročního období.

Štítky: Slunce, Analemma, Callanish Stones


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »