Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

55 nocí se Saturnem

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Toto léto od 1. července do 24. srpna bylo celkem 55 středomořských nocí po sobě alespoň částečně jasných. Kompozitní obraz kombinuje teleskopické expozice z každé noci a sleduje tak jasný Saturn při jeho cestě bohatou večerní oblohou. Sezónní zdánlivý retrográdní pohyb této vnější planety běžel na hvězdnatém pozadí doprava a v srpnu se zpomalil. Planetu tak přivedl do blízkosti centrální Mléčné dráhy s krásnými mlhovinami Lagunou (M8) a Trifidem (M20). Spolu se Saturnem samozřejmě putoval i jeho největší měsíc Titan. Titan kolem plynného obra obíhá jednou za 16 dnů a výsledkem je vlnovitý pohyb, které je lépe vidět (po umístění kurzoru), když se téměř příliš jasný Saturn ze scény digitálně odstraní.

Štítky: Titan, Saturn, Retrograde


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »