Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční tanec

Uznání videa: NASA, SDO; Processing: Alan Watson via Helioviewer

Někdy se zdá, že povrch Slunce tančí. Například uprostřed roku 2012 družice Slunce SDO (Solar Dynamic Observatory) zobrazila impozantní protuberanci, která dělala přemety jak akrobatický tanečník. Tato dramatická exploze je zachycená v ultrafialovém světle na tomto zrychleném videu, které pokrývá asi 3 hodiny. Smyčky magnetického pole směrovaly tok horké plasmy na Slunci. Měřítko této tančící protuberance je obrovské, pod oblouk proudící horké plasmy by se snadno vešla celá Země. Klidné protuberance typicky trvají asi měsíc a mohou vybuchnout do koronálních výronů hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Letos je povrch Slunce na rozdíl od roku 2012 výrazně klidnější, je vidět méně protuberancí, jelikož se blíží minimum jeho 11-ti letého magnetického cyklu.

Štítky: Slunce, Plasma, Protuberance


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »