Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v červené a modré

Uznání a copyright: David Lindemann

Kdy se stal Orion tak nablýskaný? Toto barevné podání části souhvězdí Orion pochází od červeného světla emitovaného vodíkem a sírou (SII) a od modrozeleného světla emitovaného kyslíkem (OIII). Barvy na snímku byly digitálně přiřazeny tak, aby představovaly původ prvků, ale jsou také výrazné pro lidské oko. Dech beroucí kompozit byl trpělivě složen ze stovek snímků pořízených během téměř 200 hodin. Barnardova smyčka dole na snímku vypadá jako kolébka mezihvězdných výtvorů včetně spletité Mlhoviny v Orionu, která je vidět vpravo od středu. Rychle se dá také vyhledat mlhovina Plamen, ale i pečlivému oku chvíli trvá, než najde malý vroubek tmavé mlhoviny Koňská hlava. Co se Orionovy nablýskanosti týká, tak nejpravděpodobnější vysvětlení původu Barnardovy smyčky je výbuch supernovy, který nastal před 2 milióny let.

Sdílejte oblohu: NASA Open API pro APOD.

Štítky: Mlhovina Orion, Barnard's Loop, Horsehead nebula


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »